PNEUMA. Spektakl na podstawie prozy Haliny Poświatowskiej pt. “Opowieść dla przyjaciela” 

PNEUMA

2 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej na spektakl na podstawie prozy Haliny Poświatowskiej pt. “Opowieść dla przyjaciela” 

Adaptacja i reżyseria – Jolanta Juszkiewicz

Scenografia i kostiumy – Michalina Chłodzińska

Wykonanie – Kamila Kamińska

***

„Czy słowami można jeszcze cokolwiek powiedzieć? A jeśli tak, to jakimi słowami?” – ta myśl Haliny Poświatowskiej stała się punktem wyjścia przy tworzeniu monodramu pt. „Pneuma” na podstawie „Opowieści dla Przyjaciela”.

Zapraszamy widza do udziału w uniwersalnej paraboli nie tylko o człowieku żyjącym z nieuleczalną chorobą, ale także poszukującym sensu i pełni w miłości do życia. Chcemy przybliżyć znaną ze swojej poezji ‘Haśkę’ i pokazać ją jako człowieka. Jej intymność i strach przed śmiercią, dawanie przykładu siły, odwagi i nadziei. Jej świadomość wartości życia, o czym zdrowy człowiek często zapomina.

Do współpracy zaprosiłam wyjątkowe kobiety. Adaptacja i reżyseria – Jolanta Juszkiewicz. Założycielka Teatru Kropka Theatre (Sydney 1997) prezentuje koncept teatru ubogiego przepełnionego metaforą i abstrakcją, reżyseruje i gra nagradzana w wielu krajach świata. W tym roku za swoją działalność została wyróżniona w konkursie ‘Polka XXI wieku’ w kategorii Kultura.

Scenografia i kostiumy – Michalina Chłodzińska, absolwentka PJATK w Warszawie, artystka sztuk wizualnych młodej generacji, autorka animacji filmowych, rzeźbiarka m.in. dla Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Mazowieckim, współpracowała z GMC Productions jako scenografka instalacji „Mów mi dobrze”.

Kamila Kamińska – absolwentka PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, aktorka, pedagog, arteterapeutka. Laureatka nagrody za profesjonalny debiut aktorski na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę Ewy w filmie „Najlepszy” w reż. Ł. Palkowskiego oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów w Mongolii za spektakl „Kobiety Karamazow”.

/Jolanta Juszkiewicz/

Skip to content